Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Fundusz sołecki

Fundusz sołecki to środki finansowe, które mają służyć mieszkańcom i zintegrować lokalną społeczność w podejmowaniu działań zmierzających do poprawy warunków życia mieszkańców.

Fundusz sołecki jest wyodrębniony w budżecie gminy, przez cały czas pozostaje zatem jego częścią, dlatego dotyczą go wszelkie rygory i obostrzenia wynikające z wydatkowania środków publicznych.

O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich.

Sołtysi z poszczególnych sołectw w terminie do 31 lipca otrzymują informację o wysokości środków przypadających sołectwu w ramach funduszu sołeckiego na kolejny rok budżetowy.

Wniosek danego sołectwa o realizację przedsięwzięcia uchwala zebranie wiejskie. Wniosek wraz z protokołem i uchwałą zebrania wiejskiego, sołtys przedkłada Wójtowi w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Wniosek sołectwa musi spełniać warunki określone w ustawie o funduszu sołeckim z 21 lutego 2014 r. a dokładnie art. 2 ust. 6, który mówi, że środki z funduszu przeznacza się na realizację przedsięwzięć określonych we wniosku sołectwa, które są:

  • zadaniami własnymi gminy,

  • służą poprawie warunków życia mieszkańców,

  • są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

powyższe warunki muszą być spełnione łącznie.

Podstawą do ustalenia katalogu dopuszczalnych działań realizowanych w ramach funduszu sołeckiego jest ustawa o samorządzie gminnym. Zgodnie z art. 7 ust. 1 tejże ustawy, zadania własne obejmują sprawy:

- ładu przestrzennego, gospodarki nieruchomościami, ochrony środowiska i przyrody oraz gospodarki wodnej;

- gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego;

- wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych, wysypisk i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, zaopatrzenia w energię elektryczną i cieplną oraz gaz;

- działalności w zakresie telekomunikacji;

- lokalnego transportu zbiorowego;

- ochrony zdrowia;

- pomocy społecznej, w tym ośrodków i zakładów opiekuńczych;

- wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;

- gminnego budownictwa mieszkaniowego;

- edukacji publicznej;

- kultury, w tym bibliotek gminnych i innych instytucji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami;

- kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych;

- targowisk i hal targowych;

- zieleni gminnej i zadrzewień;

- cmentarzy gminnych;

- porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania gminnego magazynu przeciwpowodziowego;

- utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych;

- polityki prorodzinnej, w tym zapewnienia kobietom w ciąży opieki socjalnej, medycznej i prawnej;

- polityki senioralnej;

- wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej;

- promocji gminy;

- współpracy i działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie;

- współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Ponadto ustawa przewiduje, że środki funduszu mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków na działania, które zmierzają do usunięcia skutków klęski żywiołowej na podstawie ustawy z dnia 18 kwietnia  2002 r. o stanie klęski żywiołowej.

Zgodnie z art. 2 ust. 6 ustawy o funduszu sołeckim „środki funduszu przeznacza się na realizacje przedsięwzięć, które zgłoszone we wniosku są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodnie ze strategią rozwoju gminy”.

Sołectwa mogą realizować wspólne przedsięwzięcia, wówczas każde z sołectw zamierzających wspólnie realizować przedsięwzięcie odrębnie uchwala wniosek, wniosek powinien zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze danego lub innego sołectwa w gminie.

Dodatkowe ograniczenia w realizacji zadań planowanych w ramach funduszu sołeckiego mogą być związane z koniecznością posiadania odpowiednich zezwoleń przewidzianych prawem i zabezpieczenia środków na ten cel, koniecznością sporządzania dokumentów wymaganych do uzyskania niezbędnych zezwoleń, kosztorysu, prowadzenia nadzoru poprzez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia.

Zadania zaplanowane w ramach funduszu nie mogą przekroczyć kwoty funduszu przypadającej na dane sołectwo.

Wniosek, który nie spełnia warunków określonych w ustawie o funduszu sołeckim podlega odrzuceniu, w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania. Informację o odrzuceniu wniosku pisemnie przekazuje sołtysowi Wójt Gminy. W przypadku odrzucenia wniosku przez Wójta, sołtys ma prawo w terminie do 7 dni licząc od dnia otrzymania informacji w tej sprawie, wystąpić do Rady Gminy o podtrzymanie wniosku w całości lub w części.

W trakcie roku budżetowego, po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok, sołectwo może złożyć wniosek do Wójta o zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu w ramach posiadanego funduszu sołeckiego, nie później niż do 31 października danego roku budżetowego.

Fundusz sołecki należy wykorzystać do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego. Niewykorzystane do tego dnia środki funduszu wygasają z upływem roku i nie przechodzą na kolejny rok budżetowy. Przy czym wydatkowanie środków przez sołectwa określa się do dnia 15 grudnia danego roku.


ZARZĄDZENIE NR 82/2024 WÓJTA GMINY OSIECZNICA z dnia 10 lipca 2024 r. w sprawie wprowadzenia "Zasad funkcjonowania funduszu sołeckiego oraz wydatkowania środków z funduszu sołeckiego w Gminie Osiecznica"

Wzory druków:

DOCXZał. nr 1 - Wniosek o przyznanie środków.docx (19,42KB)
DOCXZał. nr 2 - Uchwała zebrania wiejskiego.docx (14,32KB)
DOCXZał. nr 3 - Protokół z zebrania wiejskiego.docx (14,88KB)
DOCXZał. nr 4 - Lista obecności.docx (15,76KB)
DOCXZał. nr 5 - Wniosek w sprawie zmiany przedsięwzięć.docx (19,39KB)
DOCXZał. nr 7 - Sprawozdanie z realizacji zadań wykonanych w ramach funduszu sołeckiego w roku.docx (14,94KB)