Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Powrót do: Gospodarka odpadami
Wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od 1 października 2025 r. wynosi: 34,00 zł miesięcznie od mieszkańca
Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość i stawki opłaty.
Zwalnia się w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi kompostujących bioodpady, stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym w wysokości 2,00 zł miesięcznie od mieszkańca.
Stawka opłaty podwyższonej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny: 68,00 zł miesięcznie od mieszkańca.
Terminy płatności:
I kwartał - do 31 marca
II kwartał - do 30 czerwca
III kwartał - do 30 września
IV kwartał - do 31 grudnia
Opłatę można opłacić przelewem na indywidualny rachunek bankowy, bądź na rachunek bankowy Gminy Osiecznica prowadzony w banku PKO BP nr 97 1020 2137 0000 9002 0108 8152
Ponadto opłatę można opłacić kartą płatniczą w Urzędzie Gminy w Osiecznicy, bądź bezpłatnie w dowolnym oddziale banku PKO BP.
UWAGA! Urząd Gminy w Osiecznicy nie prowadzi kasy.
UWAGA!! Brak wpłaty w ustawowym terminie może skutkować naliczeniem dodatkowych kosztów, tj. kosztów upomnienia w kwocie 16,00 zł oraz naliczeniem odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. W przypadku niewpłacenia opłaty w wyznaczonym terminie zostają naliczone odsetki za zwłokę oraz po 7 dniach licząc od dnia doręczenia upomnienia zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne w celu przymusowego ściągnięcia należności w trybie egzekucji administracyjnej.
Zgodnie z art. 6i ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U.2025.733) powstanie obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, powstaje:
- w przypadku nieruchomości zamieszkałej, za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości zamieszkuje mieszkaniec (opłata nie jest, więc uzależniona od tego czy w danym miesiącu odpady zostały odebrane czy nie);
- w przypadku nieruchomości niezamieszkałej, za każdy miesiąc, w którym na danej nieruchomości powstały odpady komunalne.
Zgodnie z art. 6m ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2025r., poz. 733 z późn. zm.) właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć deklaracje w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację, w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi w zmienionej wysokości uiszcza się za miesiąc, w którym nastąpiła zmiana.
UWAGA! Urząd Gminy w Osiecznicy przypomina, że określenie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi następuje przez samowymiar w deklaracji złożonej przez właściciela nieruchomości. Wobec powyższego, w/w opłatę należy uiszczać bez dodatkowego wezwania (urząd gminy nie wystawia faktur, decyzji, nakazów ani innych dokumentów określających wysokość opłaty). Zawiadomienia o wysokości opłaty wysyłane są jedynie po zmianie wysokości stawki.