Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Ecologic-study trails

Ecologic-study trails

 

W ramach projektu Ecologic- study trails przedstawiciel Gminy Osiecznica uczestniczył w projekcie dolnośląskiej dyplomacji ekologicznej i odbył wizytę studyjną w zakładzie przetwarzania odpadów w Malmo. Zakład Sysav  Industri AB należy do 14 szwedzkich gminy. W Zakładzie przetwarzane są odpady komunalne, zielone oraz niebezpieczne. W Szwecji obowiązuje zakaz składowania odpadów.

Szwedzki Zakład Sysav rocznie przetwarza 850 tys. ton odpadów, z których 55 % jest przetwarzanych w procesie spalania z kolejnych 43 % powstają nowe materiały. Dzięki spalaniu odpadów Sysav zapewnia ponad 50% zapotrzebowania na ciepło w Malmo. Z popiołu po spalonych śmieciach odzyskujemy szkło, cement, kamienie i metale, w tym rocznie 40 kilogramów złota. Pomimo spalania odpadów Sysav dzięki zastosowaniu odpowiednich filtrów zakład osiąga normy emisyjności- nie zanieczyszczając środowiska. Na terenie Zakładu funkcjonuje rezerwat przyrody oraz szpital dla ptaków.

Projekt „#Ecologic-study trails” w 90 proc. finansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

pasek logotypów EcoLogic.png